Do posledního dechu... Pokud se z obláčků dívají moji dva dědové, tak už poslali hezkou řádku lidí do prdele.

Hrad Branč

2. října 2018 v 21:19 | 77
V Čachticích jsem prožil zajímavý a pohodový půl den až na několik maličkostí. Příjezdová cesta k hradu byla blokována fekálním vozem, ale nakonec jsem ho objel i přes tu dunu navršenou z makadamu. Na návsi se potloukal divnej patron se sklenicí meruňkové marmelády, kterou konzumoval pomocí vlastních prstů a hledal si kamarády. Korpulentní dámu fotící na každém kroku selfie nebudu komentovat. :D A ještě bych chtěl pozdravit turistky ze Sence. ;)
Všechno krásné jednou končí a tak jsem se vydal k dalšímu hradu za Myjavu. Přiznám se, že když někam přijedu, tak občas v místním rozhlase zazní i fanfára. U Branče to však bylo jiné, zrovná hrála pohřební skladba a v hlášení jsem pak zaslech, že zemřel nějaký Ján už nevím kdo. Pokračoval jsem ke zřícenině, kde běhalo plno dětí, a měl jsem co dělat, abych hrad přes ně vůbec viděl. Ono to tak občas bývá, že když lidskou kulisu chcete tak nikoho nenajdete a když ne tak je tam narváno. Zatím nejvíc capartů na metr čtvereční se bezkonkurenčně vyskytovalo v jeskyni Pekárna. A taky ve Zlíně na výstavě pod názvem Expedice středověk. Tam to byl spíš odstrašující případ připomínající hordy ozbrojených Tatarů. Ty zbraně a zbroj volně k zapujčení tam opravdu byly!

Hrad Branč byl postupně rozšiřován až do úctyhodné plochy 7500 m2. Střežil pohraničí a obchodní cesty. Po ukončení tureckých vpádů a protihabsburských povstání postupně chátral. V první polovině 18. století byl opuštěn.

A jak jsem na něj přišel? V mapě byl a jsou tam ještě i další, které chci vidět, ale doporučení jsem na něj dostal jinde. To jsem se tak jednou vydal fotit západ Slunce na ten náš střílecký hrad. Samo sebou, že tam pravá Bílá paní nebyla a strašila tam jiná z pořadníku... Když se to tam konečně vylidnilo a zlatá hodinka se blížila, zaslechl jsem hulákání. Dorazili tam tři, kteří si hráli na opilce a asi čekali jestli uteču? A ten jeden mě na Myjavu a okolí při rozhovoru upozornil a když jsem měl v plánu i Čertovu pec, vzal jsem to kolem.


Nějak jsem se moc rozkecal, tak zde už jen fotky bez komentáře! 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama