Do posledního dechu... Pokud se z obláčků dívají moji dva dědové, tak už poslali hezkou řádku lidí do prdele.

Jak oslavit republiku?

29. září 2018 v 9:56 | 77
Musím říct, že jsem tuto akci měl dlouhodobě v plánu. Naštěstí jsem ji prováděl mimo intravilán obce v extravilánu! Protože již se našli tací, kteří mé počínání nazvali tím, že dělám bordel. A co že někomu tak vadilo? To že jsem včera začal s výsadbou jabloňového sadu, přivezl si traktorem v cisterně vodu a rozoral půdu pro budoucí vinohrad. A proč bordel? Máme u nás takovou vyhlášku, která zakazuje například sečení trávy o nedělích a svátcích. Tím se ale nemusím znepokojovat, protože se mi teď náramně hodí ta neexistující čára, která odděluje obec od polí. Navíc to nebyl soustavný hluk, jako třeba motorkáři na E 50 a nebo štěkot psů za kopcem.
Když už ta celá pozemková úprava stála tolik podpisů, tak je už kurva na čase pustit se do práce a jednou navždy odříznout ty, kteří se mě snažili držet na stopce.
A jak to vlastně bylo s tím mým sadem od úplného začátku? Půlka na mém a půlka v nájmu, která je již po výměně také naše. Na pronajaté půdě nemělo cenu sadit dlouholeté stromy. Vysadil jsem proto meruňky a broskve. Když se ale třetím rokem po výsadbě ukázalo (hlavně u zakoupených meruněk), že výsledky nebudou, dostal jsem se do pasti. Vysazovat nové stromy nemělo cenu, protože o pozemkové úpravě a výměnách tehdy nebylo ještě ani vidu a ani slechu a opravdu jsem se pak nechtěl dívat na to, jak z mé práce těží někdo jiný, kdyby to s prodloužením smlouvy nedopadlo dobře. Tak jsem část pozemku rozoral a začal používat pro pěstování zeleniny, abych neplatil jen nájem a měl aspoň nějaký užitek.
Proč nebyly výsledky? Pokud půjdete kupovat ovocné stromky, nikdy si je nenechte ostříhat bez vašeho dohledu s tím, že vám chce někdo z dobré vůle ulehčit práci, a vy si můžete v klidu sadit! Když jsem přijel pro poslední várku a zahlédl ty 50 cm dlouhé odumřelé větve, které ostříhávají neměl jsem se nechat obalamutit tím, že stromky omrzly a že jsem dostal nepatrnou slevu. Moje blbost a chyba začátečníka, tehdy jsem ještě o tom co dokáže moniliová spála neměl ani potuchy, protože na meruňkách které jsme pěstovali doma žádné problémy nebyly. Ale ty mladé stromky ze školky jí byly prostě zamořené a dnes už to vím. Tehdy jsem ale neměl důvod nevěřit... a stálo mě to několik let marného úsilí.
Letos jsem vyklučil i broskve, které jsem zakoupil s těmi meruňkami. Zdravotní stav už taky nic moc, mezi klasickými stromy byly pravděpodobně zamíchány i zákrsky, protože každý strom byl vzrustově originál... Nebo v místech štěpování nebyl kvalitní srůst. Navíc o toto ovoce v okolí nebyl nikdy moc zájem a broskev je taková, že jí po utržení můžete na druhý den vyhodit, pokud netrháte zelené tvrdé broky bez chutě a vůně. Problém jsou i sucha, bez závlahy to nejde a ta je hlavně o penězích.
Broskve jsou pryč a už tam rostou jabloně, pokud jim něco nepodežere kořeny, tak budou v pohodě, i když jsem sadil před 15. říjnem. Pro jistotu jsem použil i ochrany proti zajíčkům.
Stromky jsem si zaštěpoval a vypěstoval doma, tejně tak jako 90% všech švestek. Jen podnože jsem kupoval a jak před lety v případě podnoží pro švestky, tak i v případě jabloní jsem se obrátil na Sempru v Litoměřicích a jsem rád, že existují i féroví prodejci, mezi které řadím i tuhle firmu.

Jedna hláška na závěr:

Víte jak jsem se přesvědčil, že mládí opravdu hřeje?
Když po silných mrazech odumřely některé staré keře révy a těm mladým nově vysazeným se nic nestalo a navíc ještě bohatě zaplodily.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama